Limkon-Wild İş birliğinde imzalar atıldı

Limkon ve Wild’ten Türkiye’nin büyüyen pazarında stratejik ortaklık

LİMKON-WILD İŞBİRLİĞİ İÇECEK SEKTÖRÜNE İVME KAZANDIRACAK

Limak Grubu’nda faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen meyve-sebze konsantresi ve püre üreticisi Limkon Gıda, dünyanın önde gelen doğal içerik tedarikçilerinden İsviçreli Wild Flavors GmbH ile işbirliğine imza attı. İşbirliği kapsamında Limkon’un Adana’daki fabrikasında 5 milyon euro’luk hat yatırımı yapılacak. Bu yatırımla birlikte içecek sektöründe ihtiyaç duyulan yüksek kalitedeki doğal meyve suyu içeriği tek kaynaktan sağlanmış olacak. Limak Grubu bünyesinde; meyve suyu konsantresi, meyve püresi, salça ve her çeşit meyve bazlı ürün işlemek amacıyla faaliyet gösteren Limkon Gıda ile dünya gıda sektöründe doğal içerik temin eden tedarikçiler arasında önemli bir yere sahip olan Wild Flavors

GmbH ortak yatırıma imza attı. Anlaşma çerçevesinde Limkon Gıda’nın Adana’da yer alan fabrikasında ek yatırım gerçekleştirilecek.

İşbirliğinin duyurulması amacıyla Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikada Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Wild Flavors GmbH Sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hans Peter Wild’ın katılımıyla imza töreni düzenlendi.

Wild ile Limkon, meyve suyu üretimi için 5 milyon euro’luk hat yatırımı yapacak

Wild’ın 2004 yılından bu yana faaliyet gösterdiği içecek bazı ve aromalar alanındaki uzmanlığı, Limkon’un konsantre ve püre üretimi üretimindeki uzmanlığıyla birleşerek Türk ve dünya içecek endüstrisine geniş bir portföy sunulmasına imkan sağlanacak. Fabrikada ilk etapta meyve suyu üretimi yapacak olan hat için 5 milyon euro’luk yapılacak. Bu yatırım, daha sonra artacak kapasite göz önüne alınarak 10 milyon euro’ya tamamlanacak. Limkon fabrikası içinde 800 metrekare kapalı alanda en son teknoloji kullanılarak kurulacak olan yeni hat, sonbahar sonunda faaliyete geçirilecek. Yeni hat ile birlikte Limkon’un yıllık 80 bin ton olan üretim kapasitesi ilk etapta 100 bin tona ulaşacak. Böylece ulusal ve uluslararası pazarın ihtiyacı olan yüksek kalitedeki doğal meyve suyu içeriği tedariği tek kaynaktan sağlanacak.

Limkon, 5 senede 58 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştı

Törende konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Limak Grubu’nun portföyündeki tek gıda firması olan Limkon’un güçlü iş potansiyelini çok daha yukarılara taşıyacak uluslararası bir ortaklığa imza atmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Limkon hakkında bilgiler aktaran Özdemir, “Limkon’u meyve suyu konsantresi, meyve püresi, salça ve her çeşit meyve ve sebze bazlı ürün işlemek amacıyla Türkiye’nin hammadde üssü Adana’da 2008 yılında 30 milyon euro yatırımla 40 dönüm arazi üzerine kurduk. Tesisimizin lokasyon seçiminde, ihracatçı için Akdeniz’e erişim imkanı sağlayan Mersin ve grubumuzca işletilen İskenderun Limanı’na yakınlığı tabii ki son derece etkili oldu. Şirketimiz, kurulduğu günden bu yana ürünlerini dünyanın farklı noktalarındaki birçok ülkesine göndererek 58 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Geride bıraktığımız beş yıl içinde sektörün önemli tedarikçilerinden biri olan Limkon, Türkiye’de en büyük nar ve narenciye üreticilerinden biri haline geldi. Yeni iş ortağımız Wild ise dünya gıda sektörüne doğal içerik üreten ve temin eden en büyük tedarikçidir. Wild ile yapacağımız ortaklık sayesinde Limkon olarak ulusal ve uluslararası alanda çok daha fazla talebe yanıt verecek güce ulaşmış olacağız” dedi.

“Türkiye’deki meyve suyu tüketimi, dünyadaki rakamların çok gerisinde kalıyor”

Nihat Özdemir, Türkiye’de kişi başına yıllık ortalama meyve suyu tüketiminin 11-12 litre civarında olduğuna dikkat çekerek, bu oranın, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin oldukça gerisinde kaldığını belirtti. Özdemir, Avrupa Birliği ülkelerinde kişi başına ortalama meyve suyu tüketiminin 21 litre, ABD’de ise 43 litreye kadar çıktığını söyledi. Türkiye’de henüz yıllık 1 milyar litre civarında olan meyve suyu tüketiminde dünya pazarının 62 milyar litreye ulaştığına dikkat çeken Nihat Özdemir, küresel anlamdaki meyve suyu ihracatının ise 13 milyar doları bulduğunu ancak Türkiye’nin dünya meyve suyu ihracatındaki payının yüzde sadece 1.7 olduğunu hatırlattı. Özdemir, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin tarımsal üretime uygun coğrafi yapısı, gelişen ekonomisi ve bilgi birikimi cazibe merkezi olmasını sağlıyor. Bu nedenle bu işbirliği bizim gelecek hedeflerimiz için daha büyük önem kazanıyor. Limkon’da kullandığımız teknoloji, makine, ekipmanla servisin yanı sıra Ar-Ge çalışmalarımız ve gıda güvenliği kurallarına uygunluğumuz ile çevreye son derece duyarlı bir üretim yapıyoruz. Böylece Limkon’da çevreye zararlı hiçbir atık çıkmamaktadır. Atık çıkmadığı gibi meyve ve sebzelerden çıkan posa, kabuk, çekirdek gibi ürünleri de değerlendirilerek ekonomiye kazandırılmaktadır.”

“Limkon’da kadınlar üretiyor”

Nihat Özdemir, bölgenin istihdamına sağlanan katkıdan da bahsetti. 110 kişinin çalıştığı Limkon fabrikasının yanı sıra tarım sektörünün dolaylı gelir etkisine paralel olarak yılda işlenen 80.000 ton hammadde karşılığında 300.000 kişiye dolaylı olarak gelir desteğinde bulunduklarını, yine 4.000 dönüm arazi üzerinde domates ekimi yaparak yıllık 1.200 kişiye iş imkânı sağlandığını söyledi. Özdemir, “Limak Grubu olarak iş hayatında kadınların daha çok yer alması gerektiğine inandığımızı özellikle belirtmek isterim. Bu kapsamda, Limkon’da da kadın çalışanlarımız bizim için büyük önem taşıyor. Toplama, tohum, fide yetiştirme ve Ar-Ge konularında kadın iş gücüne özellikle ağırlık vermekteyiz. Çalışanlarımızın yüzde 38’i kadın. Onlara doğrudan gelir elde etme imkânı sağlamış oluyoruz.